Як під Баштанкою жителі села майже без зброї взяли у полон 11 росіян

Размер текста
обычный

Жителі села Плющівка у Миколаївській області на початку березня взяли в полон 11 російських військових. Серед них виявилися колишні українські офіцери, які зрадили присязі під час окупації Криму.

Про це йдеться у матеріалі видання Ґрати.

Партизанський спротив організувала місцева мешканка Світлана Ванжула.

Вона розповідає, що координувала місцевих жителів, які переміщалися між імпровізованими постами.

1 березня йшли бої біля Баштанки. ЗСУ взяли російські війська в оточення та бомбили. Росіяни, які вижили, намагалися втекти, але потрапляли в полон теробороні, яка передавала їх військовим.

2 березня фото з дев’ятьма російськими військовослужбовцями, які стоять на колінах у полі, з’явилося в оперативному зведенні Генштабу Збройних сил України, але без будь-яких подробиць. Того ж дня голова Баштанської громади Олександр Береговий опублікував це фото з підписом, що селяни Плющівки та Пісок самостійно взяли в полон із десяток російських окупантів та передали їх Нацполіції.

Світлана Ванжула брала участь у затриманні та розповідає, як це відбувалося:

«Мої хлопці — усі на постах стоять. Дзвонять і кажуть: «Свєта, йдуть у село одинадцять чоловіків, росіян. Ідуть полем, з однієї посадки перебігають до іншої. Ідуть зі зброєю». Та ти шо! І ніде ні в кого [ні] автоматів, дві рушниці тільки. Збираю людей, дзвоню: «Так, усі машинами за село».

За її словами, росіяни були серйозно озброєні, українці — ні, вона лише зателефонувала старості сусіднього населеного пункту і попросила приїхати, бо бійці тероборони отримали п’ять автоматів.

— Поки вони приїхали, ми вже за селом: п’ятдесят мужиків і я. Я витягла з машини білий мішок. І кажу: «Хлопці, йдемо на переговори. Будемо їм говорити, що виходу у них немає», — розповіла Світлана.

Жінка згадує, що розуміла: якби озброєні росіяни зайшли до Плющівки, вони могли б розстріляти людей. Тож вирішила піти на ризик.

— Врятувало те, що вони не знали, що ми не маємо зброї. Вони побачили, скільки машин, скільки людей і залягли в посадці. Ми взяли той мішок і пішли по одному, гуськом-гуськом. Почали кричати. Вони почали стріляти у повітря — не підпускали. Знову їм кричали: хлопці, здавайтесь! Кричали-кричали, а вони стріляли-стріляли. Здалися з такою умовою, що залишаться живими. Наші пообіцяли. Пішли туди, позабирали автомати і ведуть їх, — каже Світлана.

Росіяни виявилися військовослужбовцями із Криму. Серед них були не лише рядові та старший сержант, а й майор із капітаном. За словами Світлани, офіцери трималися осторонь інших солдатів і не йшли на контакт.

— Скреготіли зубами, коли побачили, що люди без зброї були, — згадує вона.

Серед полонених були також поранені. Їм надали першу допомогу.

Поделиться:
Telegram
Viber