Розповіді жителів Снігурівки, як росіяни знущалися над ними

Текст
меньший

Місто Снігурівка Миколаївської області під час окупації знаходилося під постійним обстрілом російської армії. Місцеві жителі розповіли, як за цей час поводилися російські військові та як зараз налагоджується життя під українським прапором.


Про це йдеться у проекті Радіо Свобода "Новини Приазов'я".


"Армія Путіна прийшла голодна, бідна. Вони відразу пішли вештатися по домівках, грабувати будинки, підвали, льохи, вигрібати повністю все. І почалося насильство - забирали на "підвал", там знущалися з деяких "атошників" (учасники АТО - ред.) , забирали їх, списки залишилися в кабінеті. У якому, я не уточнюватиму. Але вони за списками виловлювали "атошників" і знущалися з них", - згадав початок окупації під час бесіди місцевий житель Юрій Ванін.


За його словами, окупанти заходили до міста з боку Василівського мосту. Чоловік каже, що весь час перебування окупаційних сил у місті жити було тяжко.


Серед тих, хто перебував у лавах російської армії, були як безпосередньо росіяни, так і так звані "ДНРівці" ("ДНР" - незаконне збройне угруповання - ред.), але поведінка у всіх них була однаково зухвалою, стверджує житель Снігурівки.


"У мене автомобіль розібрали: "Відійди і не заважай, нам потрібні запчастини". Все! Розібрали машину. Без дозволу, без нічого. У мене магазинчик був до війни. Привіз продукти. У перший захід вони (окупанти - ред.) забрали всі продукти. Там десь було на двадцять тисяч товарів. Вони також забирали побутову техніку - телевізори, холодильники, пральні машини. Приїхали грабувати, знищувати український народ", - зазначає Юрій Ванін.


За інформацією чоловіка, награбоване окупанти вантажили в авто та відправляли до Криму. Коли Путін оголосив військовий стан на новоокупованих територіях, пограбування населення військовими посилилося, каже житель Снігурівки.


Жителі Снігурівки часто залишалися без своїх речей під час обшуків, які проводили окупаційні війська.


"Я знаю у моїх знайомих був обшук, господарів не було, вони (окупанти - ред.) зайшли. Так вони навіть забирали приладдя для гоління. Вони шукали "бандерівців", "нацистів" та всіх інших. Вони говорили: "У вас у кожному будинку є багато зброї. Вам НАТО надавало, у вас у кожному будинку зброя". Ми на них дивилися і думали, які ж це дикі люди. Яка зброя?" - повідомила мешканка Марія.


Жителі міста кажуть, що такі обшуки проводили досить часто.


"Обшуки - це тільки назва. Вони будинок "перевертали". У мене у сусіда був такий "обшук". Сусід у Маріуполі потрапив у полон. І вони приїхали за адресою. Це не обшук, там все перевернули, розбили двері, вибили все, Тільки назва, що "обшук", - розповів Юрій Ванін.


За його словами, після таких "обшуків" багатьох забирали "на підвал".


"Підвал" - це поліція на вул. Суворова. Можливо, є ще якісь "підвали". У мене сусіда "на підвал" забирали. Дванадцять діб протримали його там. Знущалися з них без приводу. Били, кулаки "зазнавали". У синцях був побитий весь. Сусід казав, що навіть якісь уколи робили внутрішньовенні", - поділився мешканець Снігурівки.


Як розповідають жителі, спочатку окупації російські військові жили околицями, а потім почали заселятися до будинків городян, які виїхали. Усі 8 місяців окупації місто постійно обстрілювали.


"Їхали, їхали, машини, БТРи – всі повні солдатів. Це було так страшно. Ми дивилися, дивилися, а потім втекли та сховалися. Ми боялися. Вони так робили – збоку, від переїзду брали танк, розвертали його та стріляли по нам "Ніби це Збройні сили України роблять. Але ми всі знали, хто це був. Було страшно, а зараз добре. Дякую, що у нас є ЗСУ", - каже мешканка Марія.


Містяни згадують, що наприкінці окупації російських військових було більше, ніж мешканців за кількістю, а перед втечею вони обстрілювали місто активніше.


"Востаннє теж бомбили. Весь автодром розбомбили, завод розбомбили. Танк за мій будинок сховався. У мене дах тепер - хоч макарони промивай, але будинок уцілів. Ось так вижили. Хто хотів, той і вижив. Хоча є й загиблі - мирне населення. ", - додав чоловік.


Майже весь час окупації жителі Снігурівки мешкали без електрики.


"Світло зникло в перший день окупації або навіть до окупації. Вони (окупанти - ред.) так усе перебили. І не було десь півроку. А потім люди виходили зі становища за рахунок сонячних батарей. Може, це було не дуже законно, але ми виживали так", – розповіла Марія.


Крім цього, начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта зазначив, що місто досі перебуває під обстрілами, але зараз "гуманітарна ситуація стабільна" - відновлюється водо- та енергопостачання.


"Все працює на дизель-генераторах. Сьогодні подаємо воду теж на дизель-генераторах у Снігурівці. Але я думаю, що найближчим часом ситуація вже буде інша", - розповів Кухта "Новинам Приазов'я".


За його словами, у Снігурівці працює гуманітарний штаб. Але через проблеми з транспортними комунікаціями гуманітарну допомогу вдається доставляти не до всіх сіл громади.


"Через те, що зруйновано мости, - майже всі вони зруйновані по Снігурівській ТО - є проблема довезти у великому обсязі допомогу, точніше в тому обсязі, в якому є потреба зараз. Але ми доставляємо все одно", - запевнив він.

Поділитися:
Telegram
Viber
  • Читайте також: